Sığla Yağı Faydaları Nelerdir ?

Sığla Yağı Faydaları Nelerdir ?

Yazar: John Okunma: 2557 Yayınlanma Tarihi 18 Apr 2018 Yorum: 0

SIĞLA YAĞI NEDİR ?

Sığla Yağı gün geçtikçe adı daha fazla duyulmaya başlamıştır. Peki sığla yağı nedir ?

 sığla (günlük) ağacı olarak da bilinen ve Muğla’da yaygın olarak bulunan (Hamamelidaceae familyasına mensup) Liquidambar Orientalis Miller ağacının gövdesine belirli teknikler uygulanarak elde edilen balzamın kaynatılması ve preslenmesi sonucu elde edilen ve geleneksel tedavide yaygın kullanım alanına sahip olan bitkisel bir üründür.

Sığla Yağı kıvamı nasıldır ?

Kahverengimsi (tahin) renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıda olup kendine özgü aromaya sahiptir. Tütsü yada buhur isimleri ile de anılmaktadır.

Sığla Yağı Nereden Alınır ?

Bu efsanevi ağacın ataları buzul çağından gelmiştir.  Günümüze kadar gelmeyi başarmış bir ağaç olan sığla ağacından elde edilen sığla yağının, çok eski çağlardan beri üretimi yapılmaktadır. Sığla ağacı, endemik yani sadece belirli bölgelerde yetişen ve ender bulunan bir ağaç türüdür. 300 yıl kadar uzun ömre sahiptir. Boyu, 15-20 metre, uygun koşullarda 35-40 metreye ulaşır. Kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Sığla ağacı , dünya’da doğal olarak belli yerlerde yetişirken, Türkiye’de en geniş yayılışını Muğla’da özellikle’de Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye dolaylarında gösterir.

sığla yağını Muğla'dan satış yapan www.siglayagi.com sitesinden alabileceğiniz gibi aynı ürünü www.ayseana.com sitesinden de alabilirsiniz.

Sığla Yağının Faydaları Nelerdir?

Aynı zamanda Türkiye’de geleneksel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle,

 

Mide Ülseri

Bağırsak Yaraları

Sindirim Rahatsızlığı

Cilt Yaraları (Egzema)

Gastrit

Solunum Yolu Hastalıkları

gibi hastalıkları çeken herkes için iyileştirici etkisi vardır. Genellikle cilt yaraları egzema da yoğunlukla kullanılır. Mide ülseri ve gastritte de çok yoğun miktarda alındığı zaman tamamen iyileştiği görülmektedir.

 

Sığla Yağının Kokusu Nasıldır?

Sığla yağı tahine benzer rengi olan, ağır kokulu, kendine özel has aroması olan, kıvamlı yapışkan bir malzemedir. Ağaçtan elde edilen akmalarda mevcuttur. Bu da solunum yolu rahatsızlığında genelde kullanılmaktadır.

 

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağı aç karna kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Özellikle balla karıştırılarak kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Bunun dışında günlük ağacının kabuğu vardır. Bu kabuk dini törenlerde tütsü olarak kullanılır. Sığla yağı Marmaris sığla ağacından elde edilen mucizevi bir üründür. Herkesin rahatlıkla bu ürünü kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Eğer sığla yağı hakkında merak ettiğiniz sorular var ise yine bize ulaşıp iletebilirsiniz.  

Yorumlar
Yorum yaz